Geologiyada yangi hamkorlik: O‘zbekiston va Mo‘g‘uliston kadrlar tayyorlashni kuchaytiradi
Mo‘g‘uliston – dunyoda foydali qazilmalar zaxiralari bo‘yicha yetakchi davlatlardan biri. Bu mamlakat geologiya va konchilik bo‘yicha katta tajribaga ega. O‘zbekiston esa o‘z ilmiy maktabi va kadrlar salohiyati bilan ajralib turadi. Ularning birlashuvi ikki tomon uchun ham foydali natijalar keltiradi.
Shu maqsadda O‘zbekiston tomоnidan Geologiya fanlari universitetи prorektori L.Sharafutdinova, “Uzbek Overseas Geology Company” bosh direktori X. Omonov Mo‘g‘ulistonning Fan va Texnologiyalari Universiteti Geologiya instituti rahbariyati bilan uchrashib, кadrlar tayyorlash, ilmiy loyihalar va akademik almashinuv bo‘yicha yangi dasturlarni muhokama qildi.
Uchrashuvda geologiya sohasida kadrlar tayyorlash, amaliyot va ilmiy tajriba almashish masalalari yuzasidan atroflicha fikr almashdilar.Tomonlar strategik hamkorlik istiqbollarini muhokama qilar ekan, ilmiy-ta’lim jarayonlarini xalqaro standartlar asosida tashkil etish, talabalar hamda professor-o‘qituvchilar uchun akademik almashinuv dasturlarini yo‘lga qo‘yish, qo‘shma ilmiy loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha anglashuv memorandumi imzolandi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Mo‘g‘ulistonga davlat tashrifi davomида geologiya va tog‘-kon sanoati yo‘nalishida muhim kelishuvlarga erishilgan edi. Ushbu kelishuvlar doirasida foydali qazilmalarni izlash, qazib olish va qayta ishlash, kadrlar malakasini oshirish va qo‘shma ta’lim dasturlarini amalga oshirish bo‘yicha hamkorlik yo‘lga qo‘yildi.
Bu hamkorlik O‘zbekiston va Mo‘g‘uliston geologlari o‘rtasida tajriba almashish, talabalar va yosh mutaxassislar uchun qo‘shma grantlar hamda amaliyot dasturlari, ilmiy tadqiqotlarni xalqaro darajada birgalikda olib borishni, ikkala mamlakat tog‘-kon salohiyatidan samarali foydalanishni beradi.

New Cooperation in Geology: Uzbekistan and Mongolia Strengthen Workforce Training
Mongolia is one of the leading countries in the world in terms of mineral reserves. The country has significant experience in geology and mining. Uzbekistan, on the other hand, stands out with its scientific school and workforce potential. Their union will bring beneficial results for both sides.
In this regard, Uzbekistan’s side was represented by L. Sharafutdinova, Vice-Rector of the University of Geological Sciences, and H. Omonov, CEO of “Uzbek Overseas Geology Company,” while Mongolia was represented by the heads of the Geological Institute at the University of Science and Technology. They met to discuss new programs on workforce training, scientific projects, and academic exchange.
The meeting involved detailed discussions on workforce training, practical and scientific experience exchange in geology. The parties explored prospects for strategic cooperation, signing a Memorandum of Understanding to organize the educational process according to international standards, establish academic exchange programs for students and faculty, and carry out joint scientific projects.
During the state visit of the President of Uzbekistan to Mongolia, important agreements were reached in the field of geology and mining industry. Within these agreements, cooperation was established in the exploration, extraction, and processing of minerals, workforce development, and implementation of joint educational programs.
This cooperation will enable Uzbek and Mongolian geologists to exchange experience, provide joint grants and internships for students and young specialists, conduct international scientific research together, and efficiently utilize the mining potential of both countries.