Amman shahrida UOGC va NAMC kompaniyalari bilan muzokaralar o‘tkazildi
2025-yil 25-sentyabrda O‘zbekiston Geologiya va kon sanoati vazirligi, UOGC va NAMC kompaniyalari o‘rtasida imzolangan Hamkorlik memorandumi doirasida amalga oshirilayotgan ishlar izchil davom etmoqda.
2025-yil 23-noyabr kuni Iordaniya Qirolligining Amman shahrida Investitsiyalar departamenti boshlig‘i Botir Rustamov rahbarligidagi delegatsiya hamda UOGC mutaxassislari ishtirokida NAMC kompaniyasi bosh direktori janob Ayman Ayysh va kompaniya mutaxassislari bilan uchrashuv va muzokaralar o‘tkazildi.
Muzokaralar davomida Iordaniya hududidagi mis konlarining istiqbolli maydonlarida geologiya-qidiruv ishlarini amalga oshirish bo‘yicha qo‘shma loyihani ro‘yobga chiqarish imkoniyatlari atroflicha muhokama qilindi. Tomonlar texnik parametrlar, investitsiya imkoniyatlari va amaliy hamkorlik yo‘nalishlari bo‘yicha o‘z takliflarini almashdilar.
Uchrashuv yakunlariga ko‘ra, loyihaning keyingi bosqichlarini amalga oshirish uchun qo‘shimcha ma’lumotlar o‘rganilishi va ekspertlar darajasida qo‘shma ishchi guruh tashkil etilishi belgilandi.
O‘zbekiston va Iordaniya o‘rtasidagi ushbu tashabbus kelgusida geologiya-qidiruv ishlarini rivojlantirish, yangi investitsiya loyihalarini amalga oshirish hamda ikki mamlakat o‘rtasida texnik hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qiladi.

Negotiations with UOGC and NAMC companies were held in Amman
Work under the memorandum of cooperation signed on September 25, 2025, between the Ministry of Geology and Mining of Uzbekistan, UGC, and NAMC continues.
On November 23, 2025, a delegation led by Botir Rustamov, Head of the Investment Department, and UOGC specialists held a meeting and negotiations with NAMC CEO Mr. Ayman Ayyash and company specialists in Amman, Kingdom of Jordan.
During the negotiations, the parties discussed in detail the possibility of implementing a joint project to conduct geological exploration at promising copper deposit sites in Jordan. The parties exchanged proposals on technical parameters, investment opportunities and areas of practical cooperation.
Following the meeting, it was decided to study additional information and create a joint working group at the expert level to implement the next stages of the project.
This initiative between Uzbekistan and Jordan will contribute to the further development of geological exploration, the implementation of new investment projects and the strengthening of technical cooperation between the two countries.