Amman shahrida UOGC va NAMC kompaniyalari bilan muzokaralar o‘tkazildi
2025-yil 25-sentyabrda O‘zbekiston Geologiya va kon sanoati vazirligi, UOGC va NAMC kompaniyalari o‘rtasida imzolangan Hamkorlik memorandumi doirasida amalga oshirilayotgan ishlar izchil davom etmoqda.
2025-yil 23-noyabr kuni Iordaniya Qirolligining Amman shahrida Investitsiyalar departamenti boshlig‘i Botir Rustamov rahbarligidagi delegatsiya hamda UOGC mutaxassislari ishtirokida NAMC kompaniyasi bosh direktori janob Ayman Ayysh va kompaniya mutaxassislari bilan uchrashuv va muzokaralar o‘tkazildi.
Muzokaralar davomida Iordaniya hududidagi mis konlarining istiqbolli maydonlarida geologiya-qidiruv ishlarini amalga oshirish bo‘yicha qo‘shma loyihani ro‘yobga chiqarish imkoniyatlari atroflicha muhokama qilindi. Tomonlar texnik parametrlar, investitsiya imkoniyatlari va amaliy hamkorlik yo‘nalishlari bo‘yicha o‘z takliflarini almashdilar.
Uchrashuv yakunlariga ko‘ra, loyihaning keyingi bosqichlarini amalga oshirish uchun qo‘shimcha ma’lumotlar o‘rganilishi va ekspertlar darajasida qo‘shma ishchi guruh tashkil etilishi belgilandi.
O‘zbekiston va Iordaniya o‘rtasidagi ushbu tashabbus kelgusida geologiya-qidiruv ishlarini rivojlantirish, yangi investitsiya loyihalarini amalga oshirish hamda ikki mamlakat o‘rtasida texnik hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qiladi.

В Аммане состоялись переговоры с компаниями UOGC и NAMC
Работа, проводимая в рамках меморандума о сотрудничестве, подписанного 25 сентября 2025 года между Министерством геологии и горнодобывающей промышленности Узбекистана, компаниями UGC и NAMC, продолжается.
23 ноября 2025 года делегация во главе с начальником инвестиционного департамента Ботиром Рустамовым и специалистами UOGC провела встречу и переговоры с генеральным директором NAMC г-ном Айманом Аййшем и специалистами компании в Аммане, Королевство Иордания.
В ходе переговоров были подробно обсуждены возможности реализации совместного проекта по проведению геологоразведочных работ на перспективных участках медных месторождений на территории Иордании. Стороны обменялись предложениями по техническим параметрам, инвестиционным возможностям и направлениям практического сотрудничества.
По итогам встречи было принято решение изучить дополнительную информацию и создать совместную рабочую группу на уровне экспертов для реализации следующих этапов проекта.
Данная инициатива между Узбекистаном и Иорданией будет способствовать дальнейшему развитию геологоразведочных работ, реализации новых инвестиционных проектов и укреплению технического сотрудничества между двумя странами.