Afg‘oniston delegatsiyasining Samarqandga tashrifi: tarix va madaniyat uyg‘unligi
Afg‘onistondan tashrif buyurgan delegatsiya tashrif dasturi doirasida Samarqand viloyatida bo‘ldi. Safar davomida delegatsiya aʼzolari shaharning mashhur tarixiy-meʼmoriy obidalari bilan yaqindan tanishdilar.
Xususan, mehmonlar Registon maydoni, Go‘ri Amir maqbarasi hamda Bibixonim jome masjidiga tashrif buyurib, ushbu nodir yodgorliklarning tarixi va madaniy ahamiyati haqida batafsil maʼlumot oldilar. Samarqandning boy tarixiy merosi delegatsiya vakillarida katta qiziqish uyg‘otib, iliq taassurotlar qoldirdi.
Tashrif davomida bunday madaniy almashinuvlar ikki mamlakat o‘rtasidagi do‘stona munosabatlarni yanada rivojlantirishga xizmat qilishi taʼkidlandi.
Mazkur tashrif kelgusida o‘zaro hamkorlikni kuchaytirish, shuningdek, madaniy aloqalarni mustahkamlashga ijobiy hissa qo‘shishi kutilmoqda.

Визит делегации Афганистана в Самарканд: гармония истории и культуры
Делегация из Афганистана в рамках программы визита посетила Самаркандскую область. В ходе поездки члены делегации ознакомились с известными историческими и архитектурными памятниками города.
В частности, гости посетили площадь Регистан, мавзолей Гури Эмира и мечеть Биби Ханум и получили подробную информацию об истории и культурном значении этих редких памятников. Богатое историческое наследие Самарканда вызвало большой интерес у представителей делегации и оставило теплые впечатления.
В ходе визита было отмечено, что подобные культурные обмены будут способствовать дальнейшему развитию дружеских отношений между двумя странами.
Ожидается, что этот визит внесет положительный вклад в дальнейшее укрепление взаимного сотрудничества, а также культурных связей.