Qobulda geologiya sohasidagi ikki tomonlama hamkorlik yuzasidan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2025 yil 26-oktyabr kuni “Uzbek Overseas Geology Company” rahbari Xayitboy Axmadaliyevich Omonov Qobul shahrida Afg‘oniston Islom Amirligi Vazirlar Mahkamasi raisi o‘rinbosari, iqtisodiy masalalar bo‘yicha mas’ul janob Izzom Muftiy bilan uchrashdi.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston Respublikasi Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligi hamda Afg‘oniston Islom Amirligi Konchilik va uglevodorod vazirligi o‘rtasida imzolangan ikki tomonlama kelishuvnoma doirasida nazarda tutilgan masalalar muhokama qilindi.
Muzokaralar chog‘ida “Uzbek Overseas Geology Company”ga Afg‘oniston hududida geologiya-qidiruv ishlarini amalga oshirish uchun tegishli ruxsatnoma berish masalasi xaqida suhbatlashildi.

A meeting on bilateral cooperation in the field of geology was held in Kabul
On October 26, 2025, Mr.Khaitboy Akhmadalievich Omonov head of “Uzbek Overseas Geology Company” met in Kabul with Mr. Mufti Izzom Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers of the Islamic Emirate of Afghanistan for economic affairs.
During the meeting, issues covered by the bilateral agreement signed between the Ministry of Mining Industry and Geology of the Republic of Uzbekistan and the Ministry of Mining and Hydrocarbons of the Islamic Emirate of Afghanistan were discussed.
During the negotiations, the issue of granting “Uzbek Overseas Geology Company” an appropriate permit to conduct geological exploration in Afghanistan was discussed.