Qobulda geologiya sohasidagi ikki tomonlama hamkorlik yuzasidan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2025 yil 26-oktyabr kuni “Uzbek Overseas Geology Company” rahbari Xayitboy Axmadaliyevich Omonov Qobul shahrida Afg‘oniston Islom Amirligi Vazirlar Mahkamasi raisi o‘rinbosari, iqtisodiy masalalar bo‘yicha mas’ul janob Izzom Muftiy bilan uchrashdi.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston Respublikasi Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligi hamda Afg‘oniston Islom Amirligi Konchilik va uglevodorod vazirligi o‘rtasida imzolangan ikki tomonlama kelishuvnoma doirasida nazarda tutilgan masalalar muhokama qilindi.
Muzokaralar chog‘ida “Uzbek Overseas Geology Company”ga Afg‘oniston hududida geologiya-qidiruv ishlarini amalga oshirish uchun tegishli ruxsatnoma berish masalasi xaqida suhbatlashildi.

В Кабуле состоялась встреча по двустороннему сотрудничеству в области геологии
26 октября 2025 года руководитель «Uzbek Overseas Geology Company» Хайитбой Ахмадалиевич Омонов встретился в Кабуле с заместителем председателя Кабинета министров Исламского Эмирата Афганистан по экономическим вопросам господином Муфти Иззомом.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, предусмотренные в рамках двустороннего соглашения, подписанного между Министерством горнодобывающей промышленности и геологии Республики Узбекистан и Министерством горнодобывающей промышленности и углеводородов Исламского Эмирата Афганистан.
В ходе переговоров обсуждался вопрос о выдаче «Uzbek Overseas Geology Company» соответствующего разрешения на проведение геологоразведочных работ на территории Афганистана.